שדולת הנשים - אמהות מובילות איזון - פרוייקט א.מ.א

אמהות מובילות איזון - פרוייקט א.מ.א

פרויקט אמ"א הוא פרוייקט ייחודי שמטרתו לאפשר לאימהות צעירות להתמקם מחדש במרחב הציבורי והתעסקותי, לדרוש זכויות המגיעות להן ע"פ חוק והחלטות ממשלה ולקדם חקיקה חדשה וחלוקת משאבים מעודכנת. אנו שואפות להפנות את תשומת הלב הציבורית והממשלתית לפתרונות אפשריים ולחקיקה בנושא דרך התארגנות אזרחית.


אימהות, בעיקר בישראל, מהווה מרכיב מרכזי בזהות האישה (בין אם האישה היא אמא או אם לאו). 
אך למרות זאת נדמה ש"אימהות" אינה מתורגמת כמרכיב בגיבוש הזהות החברתית – פוליטית של נשים בישראל, וחשוב מכך – לא הניעה אמהות לפעילות. "מחאת העגלות" בקיץ 2011 היתה חריגה וייחודית. את המחאה יזמו והובילו אמהות, אשר חברו יחד בדרישה לחינוך חינם לגיל הרך ולשיפור היכולת לגדל ולחנך ילדים בישראל. התארגנות זו חשפה את הכוח שבחיבור בין עבודה חברתית, ידע פוליטי, הבנה בתקשורת חדשה, זיהוי המדיה החברתית כזירה המרכזית לפנייה וגיוס של קהל היעד, ומעל לכל- הראתה את הפוטנציאל שבהפיכת אמהות ישראליות מפרטים החולקים תחושות ומצוקות דומות, לקבוצת השפעה ופעולה. תכנית אמ"א- אמהות מובילות איזון, שהקימה שדולת הנשים בספטמבר 2012 משלבת מודל זה בתוכנית הפעולה שלה.    
מרבית הנשים העובדות בישראל הן אמהות. שיעור ההשתתפות של אמהות בשוק העבודה הישראלי הוא מהגבוהים בעולם (56.6% מכלל העובדות בישראל הם אמהות לילדים מתחת לגיל 16) אבל שוק העבודה הישראלי רחוק מלהיות ידידותי לאמהות. תפישות חברתיות מושרשות ומערכת תמיכה סוציאלית חלשה משמרות את המצב הקיים בו אמהות עובדות מרוויחות פחות בעודן נושאות נטל כבד יותר. חיי האם העובדת הן מאבק נצחי של ויתורים, פשרות והקרבה עצמית. למרות היותן קבוצה גדולה, יצרנית ותורמת שנציגותיה מצויות בכל חלקי החברה הישראלית המגוונת, אמהות עובדות הן קבוצה שקופה שצרכיה הייחודים אינם מקבלים מענה. מחקר עדכני בו הייתה שותפה המכללה למנהל בקרב עובדות משכילות חשף שנשים מאבדות 5% משכרן עם כל לידה, בעוד שמשכורתם של גברים עולה בין 2-7% עם כל ילד נוסף. נראה כי אמהות בישראל, על אף היותן קבוצה גדולה ותורמת –  אינן מקבלות התייחסות הולמת לצרכיהן. 
תוכנית פרויקט אמ"א פועלת בגישה דו כיוונית חדשנית: מצד אחד, היא מגייסת בשטח נשים בעלות אינטרסים משותפים, מחברת אותן יחדיו ומעניקה להן כלים ליצור קולקטיב קהילתי משפיע – בהתאם לאסטרטגיה של צמיחה מלמטה. מהכיוון ההפוך, התוכנית פועלת לפתח ולקדם מדיניות ציבורית לקידום אמהות עובדות באמצעים משפטיים וציבוריים. השילוב בין שתי גישות הפעולה מאפשר יישום והטמעה אמיתיים של השינוי החברתי העמוק אותו התוכנית מבקשת להוביל. 

בפרויקט מופעלות מתודות שונות שנועדו לבירור צרכיהן של האימהות בישראל ולהענקת כלים לקידום מטרותיהן. הכלים נרכשים באמצעות הכשרה ייחודית וייעודית לאמהות עובדות המתאגדות בהתארגנויות מקומיות ומעוניינות להוביל שינוי. 

קורס אמ"א 

במסגרת הפרויקט מתקיימים קורסים לאמהות ברחבי הארץ. בקורסים משתתפות אמהות בקורס ייחודי בן שמונה מפגשים המיועד לאמהות שרוצות להביא שינוי בציבוריות הישראלית. במפגשים מתקיימות מגוון פעילויות והרצאות הנותנות למשתתפות כלים ושיטות לשינוי חברתי, שינוי מדיניות ולקידום איזון משפחה עבודה. מטרתנו שבסוף הקורס המשתתפות יוכלו לפתח מיזמים חברתיים ולהוביל שינוי חברתי ברמה הקהילתית, העירונית והלאומית למען נשים בכלל ואמהות בפרט. 
תוכן הקורס נוצר והורכב על ידי נשים, מומחיות להדרכה ופעילות חברתיות וקהילתיות שהובילו מהלכים לשינוי חברתי בעבר. יוצרות הקורס גיבשו תוכן שמספק את צרכיהן של כל הנשים שיכולות להרוויח מהכלים הנכללים בקורס ולכן נוצרו שני קורסים שונים. האחד, קורס לנשים שמעולם לא היו פעילות חברתיות או שהפעילות החברתית שלהן הייתה מועטה אך מעוניינות להתחיל ולפעול לקידום שינוי חברתי  וקורס מתקדם לנשים שהן כבר פעילות במיזמים חברתיים. 

לבירור על קורס בקרבת ביתך והרשמה  moms@iwn.org.il ובדף הפייסבוק של הפרויקט 
 אמ"א- אמהות מובילות איזון 

מאגר מידע, ידע וכלים


הכלי המרכזי בו אמהות משתמשות כדי לרכוש ידע ומידע ולתקשר אחת עם השניה הוא האינטרנט. אתרים ייעודיים לאמהות הפכו להיות אתרים שוקקים בו אמהות מחפשות עצות ומידע, דפי פייסבוק המיועדים לאמהות שוקקים וזוכים לאלפי עד עשרות אלפי לייקים. אמהות, בחופשת לידה או כאלה שנמצאות במרוץ עבודה-אמהות יכולות להתפנות למחשב ביתר קלות מאשר למפגשים פרונטלים.
שדולת הנשים הקימה מרכז מידע וידע ייחודי המיועד לציבור האמהות והציבור הרחב. המרכז ירכז מידע לאמהות עובדות שלא יוכלו לקבל במקום אחר, כלים לשינוי חברתי והובלת תהליכים חברתיים למען אמהות וילדיהם ומידע לציבור חוקרות וחוקרים על אמהות ועבודה. 


שינוי מדיניות

במסגרת הפרויקט ובעבודה השוטפת של שדולת הנשים מתקיימת עבודה רציפה במסגרות שונות בכנסת. מנהלת הפרויקט, עורכות הדין של השדולה בראשן האחראית על תחום המדיניות משתתפות בועדות השונות שדנות בתחומי עשייתנו ביניהן הועדה לקידום מעמד האישה, הועדה לפניות הציבור, ועדת החינוך, ועדת הפנים והועדה לזכויות הילד. אנחנו יוצרות קשרים ונפגשות באופן קבוע עם הדרג המקצועי במשרדי הממשלה השונים וברשויות המקומיות השונות שפונים אלינו לקבלת נתונים וניירות עמדה בנושאים מגוונים ואנחנו אליהם לקידום נושאים שונים. 
במסגרת הפרויקט אנו מעבירות את עמדותינו לועדת שרים וחקיקה כאשר זו דנה בנושאים רלוונטים לפרויקט כמו האספקטים השונים שקשורים לעבודת אמהות, מוסדות חינוך ומוסדות לגיל הרך, תמיכות לקצבאות של ביטוח לאומי, קצבאות ילדים ועוד. 
לפני כשנה הוקמה בכנסת השדולה  לאיזון משפחה- עבודה ביוזמתו של העוזר הפרלמנטרי של ח"כ איתן כבל שיצר עם מנהלת הפרויקט קשר ראשוני. נציגת הפרויקט השתתפה בכל הפגישות של השדולה יחד עם נציגי ארגוני הורים, ארגוני נשים, גורמים מקצועיים בנושא איזון חיים פרטיים עבודה.
מנהלת הפרויקט הציגה את עיקרי הפרויקט ואת הנתונים שנאספו במסגרתו בכנס יסוד השדולה שהתקיים בכנסת. בכנס רב המשתתפות והמשתתפים התעקשנו להדגיש את הקשיים של אמהות בשוק העבודה הישראלי ואת חובתנו, כחברות בשדולה לאיזון קריירה משפחה להוביל את פעילויותיה הפרלמנטריות והציבוריות לעסוק באמהות בתוך שוק העבודה ולא רק במושג משפחה ואבות עובדים. 

הפרויקט בתמיכת:
קרן יפה לונדון יערי
גב' ג'ודי אבישר
בזק 
קרן דפנה 
קרן קונראד אדנאוואר