שדולת הנשים - מחלקה משפטית עמוד פנימי

פעילות המחלקה המשפטית

 המחלקה המשפטית של שדולת הנשים מורכבת מצוות עורכות דין מנוסות בתחום זכויות הנשים. המחלקה נחלקת למספר תחומי פעילות, בהם קידום מדיניות וחקיקה, ייעוץ, סיוע וייצוג משפטי, הנחיית קליניקה משפטית ופרויקטים מיוחדים.  

קידום מדיניות וחקיקה

המחלקה המשפטית נוטלת חלק פעיל בעבודת החקיקה של הכנסת על ועדותיה השונות, בכל עניין הנוגע למעמד האישה בישראל. פעילות זו נעשית באמצעות ייזום וקידום הצעות חוק, מתן חוות דעת מקצועיות לחברות וחברי הכנסת בוועדות ומחוצה להן, הגשת חוות דעת משפטיות בנושאים העומדים לדיון בועדות ציבוריות והשתתפות בישיבות הוועדות. כמו כן, שדולת הנשים פועלת אל מול כל רשויות המדינה מרמת השרים ועד לעובדי הרשויות המקומיות, על מנת לדאוג שהחוקים והזכויות הקיימים בתחום מעמד האישה נאכפים ומיושמים כנדרש, והיכן שמתעורר צורך לשנות נהלים – להצביע על כך בפני הרשויות ולדרוש את השינוי הראוי.

להמשך קריאה לחצו כאן.

הקו הפתוח לזכויות נשים בעבודה  
המחלקה המשפטית מפעילה קו פתוח טלפוני, ללא תשלום, בו ניתן לקבל יעוץ משפטי בתחומים הנוגעים לאפליה וזכויות נשים בעבודה

הקו הפתוח של השדולה פועל ביום א'  בין השעות 15:00-19:00, ובימים ב', ג' ו-ה' בין השעות 10:00-13:00 במספר: 03-6120000.

לשאלות ותשובות הקליקי כאן

ניתן לפנות אל הקו הפתוח גם בדוא"ל  ובעמוד הפייסבוק של השדולה:
 שדולת הנשים בישראל  

זכותון שדולת הנשים – דעי זכויותייך בעבודה

התדיינות משפטית  

צוות עורכות הדין שלנו, ושותפותינו במערך האכיפה של השדולה מייצגות נשים שנפגעו מאפליה בהליכים בבתי המשפט ובבתי הדין לעבודה, בהליכי גישור ופשרה, ומוציאות מכתבי התראה למעסיקים הפוגעים בזכויות עובדותיהם. בנוסף מגישה השדולה עתירות לבג"צ כעותרת ציבורית במקרים תקדימיים בתחומים השונים הנוגעים למעמד האישה בישראל. השדולה מקבלת על עצמה מספר מצומצם של תיקים בשנה, במקרים בהם אנו סבורות כי פסיקה בנושא עשויה לקבוע תקדים ולשנות את הדין הקיים, להגביר את האכיפה ולקדם את מעמד האישה בישראל, במסגרת מערך האכיפה שלנו.
 
עתירות תקדימיות להן שותפה שדולת הנשים:
3.     בג"ץ אורית גורן

מערך האכיפה

מערך האכיפה של שדולת הנשים הנו תכנית המאפשרת הנגשת ייעוץ וייצוג משפטי לנשים בתחום של זכויות נשים בעבודה. המערך מאגד בתוכו עשרות עורכות דין מן השורה הראשונה בתחום זה, אשר מעניקות ייצוג בתיקים נבחרים בשכר טרחה מופחת, בליווי עורכות הדין של שדולת הנשים. במסגרת הגשת תביעות דרך מערך האכיפה של השדולה, נקבעו מספר תקדימים חשובים בסוגיות של פיטורי נשים בהריון, אפליה בעת קבלה לעבודה, נושאי שכר שווה ועוד. 
 
עורכות ועורכי הדין השותפים למערך האכיפה של שדולת הנשים הנם:
 • משרד עו"ד לוי - אטינגר בוטון ושות'. עו"ד אודליה לוי-אטינגר ז"ל הקימה את מערך האכיפה ועמדה בראשו עד לפטירתה ב-2012. 
 • עו"ד שיר-אל נקדימון - חברת הנהלת שדולת הנשים בישראל ויו"ר מערך האכיפה
 • עו"ד כרמית בר און, חברת הנהלת שדולת הנשים בישראל 
 • עו"ד דליה ישראלי
 • עו"ד קרן בר יהודה
 • עו"ד אפרת דויטש, משרד עו"ד אפרת דויטש
 • עו"ד דרור חייק
 • עו"ד סיגלית הנדשר פרקש
 • עו"ד אתי חסיד
 • עו"ד חנוך רובין ועו"ד אנג'ל גולדברג
 • עו"ד רחלי אידלביץ 
 • עו"ד גלי שטיינברג, משרד עו"ד פרופ' יובל לוי ושות'
 • עו"ד גילי רווה, משרד עו"ד יהודה רווה ושות'
 • עו"ד טלי חץ
 • עו"ד טפת רייף קרבר, משרד עו"ד צלרמאייר פילוסוף
 • עו"ד אורי טורקיה שלס, משרד עו"ד פירט, וילנסקי, מזרחי, כנעני

קליניקה משפטית 

המחלקה מפעילה קליניקה משפטית לזכויות נשים בעבודה, במסגרת בית הספר רדזינר למשפטים במרכז הבינתחומי הרצליה. בקליניקה לומדות ולומדים סטודנטיות על החקיקה והפסיקה בתחום זכויות נשים בעבודה, משתתפות בהפעלת הקו הפתוח של השדולה, ומבצעים פרויקטים שונים עבור המחלקה המשפטית, כולל כתיבת ניירות עמדה, מחקר משפטי וכתיבת פניות לרשויות.
 

קואליציות ופרויקטים מיוחדים

המחלקה המשפטית לוקחת חלק פעיל במספר פרויקטים, תוכניות וקואליציות. לעיתים היא פועלת בשיתוף עם ארגוני זכויות אזרח וארגונים פמיניסטיים אחרים במטרה לקדם נושאים ספציפיים הנוגעים למעמדן של נשים בישראל. מטרתם של הפרויקטים השונים היא קביעה או שינוי מדיניות ציבורית, ברמות השונות של הממשל והחברה הישראלית.
 

פרוייקט בריאות נשים 

במהלך שנת 2013 החלה השדולה לפתח תכנית לקידום מדיניות בתחום בריאות הנשים. נושא בריאות נשים הוא משמעותי ורחב היקף, אשר לשמחתנו החל לאחרונה לעלות לסדר היום הציבורי. עם זאת, למרות המודעות הגוברת לייחודיות בריאות הנשים ולהזנחה הקשה שזכה לה תחום זה במהלך ההיסטוריה, ישנה עוד כברת דרך ארוכה לעבור עד ששלל האתגרים בפניהם עומדות נערות ונשים בישראל יטופלו כראוי.
שדולת הנשים נמצאת בקשר עם מספר ארגוני בריאות נשים כגון "נשים לגופן" ו"נשים קוראות ללדת", על מנת לחבר בין הניסיון המקצועי בתחום שינוי המדיניות והלובי של השדולה, לצרכים בתחום הבריאות העולים מן השטח. על ידי פנייה לרשויות, הצטרפות לישיבות המועצה הלאומית לבריאות האישה, ותכנית להעלאת מודעות ציבורית לזכויות החולה, שדולת הנשים שואפת לקדם שינוי מהותי בתחום בריאות הנשים בישראל, ואף להעמידו בראש סדר העדיפויות הלאומי. 

פרויקט שוות ערך

תוכנית "שוות ערך" היא פרויקט תלת-שנתי במימון האיחוד האירופי, במסגרתו משתפים פעולה הארגונים שדולת הנשים, שתיל, מרכז אדוה, ונציבות שוויון הזדמנויות בעבודה. התכנית פועלת לצמצום פערי השכר על ידי מחקר ועיבוד נתוני שכר, פיתוח ידע וכלים לפעולה לתיקון הפערים לעובדות ומעסיקים במגזר הפרטי והציבורי, הטמעת חשיבה מגדרית בהליכים ארגוניים, העלאת מודעות ציבורית לבעיה והנעת מקבלי החלטות לשינוי מדיניות ולפעילות אקטיבית ואפקטיבית יותר של המדינה.

קואליציות ופורומים בהם חברה שדולת הנשים

שותפוֹת: קואליציה של 7 ארגוני נשים המבקשים לעמוד בחזית המאבק לצדק חברתי, לקדם רגולציה של שוק העבודה והגנות לעובדות ולעובדים, ייצוג הולם ועוד. 
הקואליציה לייצוג הולם: פועלת לקידום חקיקה והעלאת מודעות ציבורית לייצוג הולם של נשים ברשימות המועצות המקומיות בישראל. 
קואליציית עיקר: קואליציה בינלאומית של ארגונים, הפועלת לקידום פתרונות במסגרת ההלכה לבעייתן של עגונות ומסורבות גט ולמניעת התופעה. הקואליציה מאחדת ארגונים חברתיים, ארגוני נשים, ארגונים למען זכויות אדם וצדק חברתי, ומרכזים אקדמיים, בעלי תפיסות עולם וגישות דתיות שונות ומגוונות.
הקואליציה להעסקה ישירה: הקואליציה פועלת למען מעבר להעסקה ישירה של כלל העובדים/ות בישראל. הקואליציה פתוחה להצטרפות של ארגונים או של פעילים חברתיים, אזרחים ועובדות ועובדים בסכנת הפרטה או מופרטים. אפיקי הפעולה של הקואליציה: 1. מאבק ציבורי לקידום העסקה ישירה. 2. תמיכה בהתאגדויות עובדות ועובדים מופרטים. 3. לובי בכנסת. 4. קידום חקיקה.
פורום נשים לתקציב הוגן: פורום "נשים לתקציב הוגן" מורכב מארגונים חברתיים, ארגוני זכויות אדם וגופים אקדמיים. הפורום פועל לקידום מדיניות כלכלית הוגנת לנשים באמצעות ניתוח מגדרי של תקציבים ממשלתיים.
הפורום לאכיפת זכויות עובדים: מטרתו של הפורום לקדם את מעמד העובדים בישראל ולשפר את מערכת אכיפת חוקי המגן ולכן, עיקר פעילות הפורום הינה בענייני חקיקה.